Chociaż zdiagnozowanie zaćmy nie jest dla pacjenta dobrą wiadomością, nie ma powodu do obaw. Współczesna medycyna bez trudu poradzi sobie z zaćmą - kilkuminutowa operacja zaćmy przywróci wzrok z czasów młodości.
W Klinice Okulistycznej NeoVize zapewniamy opiekę na światowym poziomie. Dodatkowo dzięki specjalnemu programowi finansowemu, pacjent płaci za operację zaćmy tylko minimalną opłatę administracyjną, a jeśli zdecyduje się skorzystać ze wszystkich możliwości, możesz poza zaćmą usunąć także dioptrie lub astygmatyzm.
Operacja zaćmy naprawdę przynosi nowe spojrzenie na świat, pozwala bez ograniczeń poświęcać się swoim pasjom, uprawiać sport, pracować w ogrodzie, rozwiązywać krzyżówki, szydełkować i wyszywać, oglądać telewizję, malować i bez końca czytać bajki wnukom...
Zaćma (katarakta) to choroba oczu, która pojawia się przede wszystkim w późniejszym wieku. Jej objawami są pogorszenie wzroku, wrażliwość na ostre światło, rozmyty obraz, odmienne postrzeganie kolorów. Przyczyną tego są wewnętrzne zmiany soczewki oka, która traci przejrzystość, co negatywnie wpływa na widzenie. Zaćma pojawia się na jednym lub obydwu oczach, może rozwijać się miesiącami lub latami i, chociaż nie jest bolesna, jest bardzo nieprzyjemną chorobą, która wyraźnie obniża jakość życia. Operacje zaćmy zmieniają tą jakość.
Dokładne przyczyny zaćmy nie są znane - związana jest głównie z procesem starzenia, jednak chorobę tę wywołują liczne czynniki. Kataraktę mogą powodować pewne choroby, jak np. cukrzyca, różyczka, zapalenie tęczówki czy jaskra. Przyczyną może być także uraz oka i niezdrowy styl życia, zwłaszcza palenie papierosów, zażywanie narkotyków. Nie bez znaczenia jest też promieniowanie UV, niektóre lekarstwa, wada wzroku oraz skłonności rodzinne. Na razie nie wiemy, jak ustrzec się przed zaćmą, można jedynie wpłynąć na jej przedwczesne powstawanie. Zapobiegać chorobie możemy prowadząc zdrowy tryb życia, zrównoważoną dietę z dostateczną ilością witaminy A i E. Ważna jest również ochrona przed promieniowaniem UV, czyli noszenie okularów słonecznych. Operacja zaćmy usuwa dyskomfort oraz daje nadzieję na powrót do pełni życia.
Zaćmy nie można wyleczyć żadnymi lekami ani złagodzić poprzez noszenie okularów. Jedyną skuteczną metodą jest operacja, podczas której zmętniała soczewka oka zostaje usunięta i zastąpiona sztuczną wewnątrzgałkową soczewką, która pozostaje w oku do końca życia, nie wymaga żadnej pielęgnacji ani wymiany.
Z leczeniem zaćmy nie należy zwlekać, choć początkowe dolegliwości są niemal niezauważalne, lekarze zalecają poddać się operacji jak najwcześniej. Przy „dojrzałej“ zaćmie soczewka oka bywa bardziej uszkodzona, twardsza i trudniej się ją usuwa, natomiast operacja „początkowej“ zaćmy jest mniej inwazyjna.
Po operacji zaćmy sztuczna soczewka pozostaje w oku do końca życia. Dlatego na jakość widzenia po zabiegu ma duży wpływ nie tylko praca chirurga, lecz także jakość i typ soczewki wewnątrzgałkowej. Jednoogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa niweluje jedną wadę wzroku, zależy więc, co jest dla pacjenta ważniejsze – widzenie na daleką czy bliską odległość. W tym drugim przypadku potrzebne będą okulary.
Możesz jednak zdecydować się na specjalne soczewki wewnątrzgałkowe typu premium i rozstać się na zawsze z okularami. Możesz wybrać soczewki wieloogniskowe, które zapewnią ostrość widzenia na bliskie i dalekie odległości, lub soczewki trójogniskowe, umożliwiające lepsze widzenie na bliskie, średnie i dalekie odległości. Jeśli zaś zależy Ci na doskonałym widzeniu w półmroku, odpowiednia będzie soczewka asferyczna.
Szczegółowa diagnostyka jest w naszej klinice nieodzowną procedurę przedoperacyjną, badanie trwa około 2 godzin i jest bezbolesne.
Poza wywiadem chorobowym będziemy sprawdzać aktualny stan oczu, wady dioptryczne, ciśnienie w oku, a po zakropieniu oczu następować będzie badanie dna oka oraz mierzenie jego biometrii w celu określenia dokładnych parametrów i wybrania odpowiedniej sztucznej soczewki. Często bywa konieczne również wykonanie USG oka lub OCT oka (optyczna tomografia koherentna) ewentualnie zbadanie innym specjalistycznym urządzeniem, za pomocą którego ustalone zostaną dokładne parametry oka. Każde oko zostanie zbadane oddzielnie.
Na końcu badania lekarz wyjaśni jak przebiegać będzie operacja i zarekomenduje odpowiednio dobraną soczewkę wewnątrzgałkową. Jeśli zastanawiasz się nad soczewką premium, która wyeliminuje wadę dioptryczną lub astygmatyzm, zapytaj lekarza o możliwości. Typ soczewki wewnątrzgałkowej ustala się na podstawie przeprowadzonego badania, ale ważne są również Twoje potrzeby i oczekiwania. Lekarz wszystko Ci wytłumaczy, dokładnie przedyskutujecie, jaka soczewka jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
Poza dokładnym badaniem okulistycznym, należy też poddać się internistycznemu badaniu przedoperacyjnemu (zwykle u swojego lekarza internisty), które musi się odbyć najwcześniej 14 dni przed operacją.
Na badanie przynieś swój dowód osobisty i okulary, które nosisz. Przyda się również lista zażywanych przez Ciebie leków. Skierowanie od lekarza okulisty nie jest wymagane.
Tak, jak w przypadku innych operacji, ważne jest, by pacjent czuł się dobrze, nie był przeziębiony i nie miał opryszczki. Rano przed operacją zaćmy nie należy nakładać tłustego kremu na twarz ani wykonywać makijażu oczu. Pacjent powinien zabrać czyste domowe ubranie, które założy przed zabiegiem.
W klinice należy pojawić się punktualnie, przez cały czas opiekę będą zapewniać pielęgniarki. W ramach przygotowań do operacji zakropią operowane oko specjalnymi kroplami, które zagwarantują, że zabieg będzie bezbolesny. Tuż przed operacją pacjent przechodzi pod opiekę lekarza, który wszystko mu wytłumaczy i zaprowadzi na salę operacyjną.
Operacja zaćmy w Czechach na NFZ - Pacjent ma do wyboru dwie opcje:
Operacja zaćmy
Operacja zaćmy należy do najczęstszych i najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Wykonuje się ją w trybie ambulatoryjnym przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń i trwa nie dłużej niż 20 minut. Jest oczywiście bezbolesna, stosuje się miejscowe znieczulenie oka za pomocą kropli, całkowita narkoza nie jest konieczna.
Przez cały czas operacji pacjent leży wygodnie na łóżku operacyjnym, wcześniej otrzyma dokładne instrukcje, w którą stronę powinien patrzeć, które światełko śledzić wzrokiem i co robić. W czasie operacji należy nieustannie słuchać poleceń lekarza.
Powieki będzie przytrzymywać rozwórka w odpowiedniej rozwartej pozycji. Nie trzeba więc obawiać się mrugania. W razie kichnięcia lub potrzeby wykonania jakiegoś ruchu należy niezwłocznie poinformować chirurga operującego, który w odpowiednim momencie przerwie pracę.
Podczas operacji zaćmy najpierw usuwa się z oka zmętniałą soczewkę, dlatego lekarz wykona małe cięcie i za pomocą specjalnego aparatu – fakoemulsyfikatora ultradźwiękowego – zmętniałą soczewkę rozbije i usunie z oka. Aby ochronić delikatne struktury oczne przed uszkodzeniem, natychmiast aplikuje się do oka specjalny żel ochronny.
Po usunięciu zmętniałej soczewki wprowadza się do pozostałej po niej torebki soczewkę sztuczną. Jest ona bardzo cienka i giętka, przed umieszczeniem jej w oku lekarz najpierw ją zwinie a następnie wprowadzi do oka przez ten sam otwór, przez który usuwał pierwotną soczewkę. Wewnątrz oka soczewka się rozwinie. Dzieki naprawdę małym rozmiarom rany operacyjnej oko bardzo szybko i łatwo się zagoi. Po operacji na oko nakleja się opatrunek. Następnie pacjent odpoczywa chwilę w klinice, a potem może udać się do domu, najlepiej w towarzystwie innej osoby.
Jeśli zaćma obecna jest w obojgu oczach i lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwskazań po operacji pierszego oka, możemy operować drugie oko nawet drugiego dnia.
W naszej klinice wykorzystujemy urządzenie ZEPTO ™ to najnowsza technologia impulsowa do chirurgii zaćmy. ZEPTO ™ to bardzo delikatna i dokładna metoda, podczas której wykonujemy otwór w torebce soczewki, w której znajduje się zmętniała soczewka - tzw. kapsulotomię. Kapsulotomia to jeden z najważniejszych procedur podczas operacji zaćmy.
Badania wykazały, że krawędzie otworu w torebce soczewki wykonane przez ZEPTO są mocniejsze, co zwiększa bezpieczeństwo podczas wszczepiania sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej w dalszej części zabiegu.
Po operacji zaćmy zaleca się odpoczywać, wieczorem można oglądać telewizję lub pójść na spacer. Opatrunku z oka nie należy usuwać wcześniej niż następnego dnia rano, a zoperowane oko zakrapia się kroplami, które ułatwiają gojenie. Generalnie należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Oka nie powinno się dotykać ani przecierać, trzeba natomiast chronić je przed urazem. W przypadku silnego bólu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie można również zapomnieć o zaleconych kontrolach lekarskich.
Pamiętaj, że widzenie nie będzie od razu stuprocentowe, ale po kilku dniach wszystko się poprawi, a najpóźniej po miesiącu widzenie się ustabilizuje. Może się zdarzyć, że oko będzie przez pewien czas wrażliwe na światło i pobyt na słońcu nie będzie przyjemny, w takim przypadku należy nosić ciemne okulary. Poza tym jednak okulary słoneczne nie są konieczne.
O wszelkich zaleceniach poinformuje Cię w klinice lekarz wykonujący zabieg.
„Wszyscy nasi pacjenci otrzymują wyłącznie wewnątrzgałkowe soczewki najwyższej jakości. 98% pacjentów ma wszczepiane soczewki AcrySof®, które posiadają żółty filtr chroniący siatkówkę. Ponadto implantujemy wysokiej jakości soczewki firmy Alcon lub Carl Zeiss. Jesteśmy przeciwni oszczędzaniu na soczewkach wewnątrzgałkowych i wszczepianiu pacjentom implantów o niższej jakości.” Petr Kocian, dyrektor Kliniki Okulistycznej NeoVize |
Zobaczcie film
Poznajcie historie naszych Pacjentów.
Zapraszamy także do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku.
NASZE WYSPECJALIZOWANE TELEFONISTKI CZEKAJĄ NA PAŃSTWA POD POLSKIM NUMEREM TELEFONU KLINIKI NEOVIZE