Napisz do nas Masz pytanie?

Badanie wstępne przed operacją zaćmy

Abyśmy byli w stanie zaproponować Państwu najlepsze rozwiązanie, musimy dokładnie poznać Państwa oczy. A to umożliwią nam wyniki szczegółowego badania wstępnego.

Przed operacją zaćmy przejdą Państwo w naszej klinice szczegółowe badanie wstępne. Nie trzeba się niczego obawiać, badanie wstępne jest w pełni bezbolesne. Jednak ostrzegamy, że po badaniu wstępnym nie będą Państwo mogli – ze względu na zakropione oczy – przez kilka godzin kierować autem.

A jaki jest przebieg badania?

  • Badanie wstępne przed operacją zaćmy rozpoczyna się od tzw. wywiadu. Wykwalifikowana pielęgniarka zada Państwu szczegółowe pytania i zidentyfikuje wszelkie wady wzroku w rodzinie, wszelkie Państwa choroby nie tylko okulistyczne, np. czy nie cierpią Państwo na cukrzycę, nadciśnienie, alergie itp., ponadto jakie stosują Państwo leki.
  • Zmierzy także okulary, które aktualnie Państwo noszą, i przetestuje czytanie w okularach i bez nich.
  • Na autorefraktometrze zmierzy Państwa wady refrakcji – wadę dioptryczną oka i ciśnienie śródgałkowe. Pomiary ciśnienia śródgałkowego są bardzo ważne w każdym wieku, ponieważ jeśli jest podwyższone, może oznaczać ryzyko wystąpienia jaskry.
  • Dalej podczas badania wstępnego zostanie przeprowadzone badanie biometryczne, podczas którego zostanie zmierzone Państwa oko. Wyniki tych pomiarów stanowią parametry wstępne do obliczeń nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, która zostanie Państwu wszczepiona podczas operacji zaćmy. 
  • W przypadku gdy zaćma jest już w stanie zaawansowanym i jeśli ze względu na zbyt zmętniałą soczewkę nie można zmierzyć niektórych wartości, zastosujemy badanie oka przy użyciu ultradźwięków. Ewentualnie badanie przy użyciu pentacamu – który dokonuje pomiaru przedniego segmentu oka (komora przednia, zakrzywienie rogówki i inne).
  • Pozostałe bardzo ważne badanie, tj. tylnego segmentu (części) oka, przeprowadza się po zakropieniu oczu. Pielęgniarka poda Państwu krople do oczu, aby rozszerzyć źrenicę. Jest to oczywiście bezbolesne. Pielęgniarka najpierw wykona zdjęcie siatkówki. Na tym etapie badania wstępnego wykryjemy wszystkie ewentualne ukryte krwawienia czy uszkodzenia siatkówki, również podstępną chorobę vAMD (zwyrodnienie plamki żółtej).
  • Swoje badanie wstępne zakończą Państwo badaniem i konsultacją u lekarza okulisty, który przeprowadzi szczegółową analizę tylnego segmentu oka. Właśnie z lekarzem omówią i wybiorą Państwo najbardziej odpowiednią opcję leczenia zaćmy.

Nowoczesna medycyna okulistyczna ma bardzo szerokie możliwości leczenia zaćmy i dlatego możemy Państwu zaoferować nie tylko usunięcie zaćmy, ale także wyraźną poprawę widzenia, np. pozbycie się zależności od okularów, likwidację astygmatyzmu itp. Należy pytać swojego lekarza podczas badania wstępnego lub skontaktować się bezpośrednio z nami.

 

Co należy zabrać na badanie wstępne:

  • spis leków, które Państwo stosują,
  • okulary, które Państwo noszą.
Banner objednávka