Napisz do nas Masz pytanie?

Wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka

07.07.2017
Wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka

Dwa lata temu, pod wpływem szerzącej się wśród polskich okulistów praktyki zwlekania z kierowaniem pacjentów na zabieg operacji zaćmy, prowadziliśmy akcję „Zaćma to nie owoc, nie musi dojrzeć”. 

Uświadamialiśmy, że zwlekanie z zabiegiem jest bezcelowe, utrudnia tylko życie pacjentom a do tego naraża ich na powikłania podczas usuwania naturalnej soczewki, która z czasem nie tylko mętnieje, ale i twardnieje. 

To właśnie ta twardość - przez niektórych nazywana dojrzałością - spr...awia, że usunięcie zaćmy przez chirurga wiąże się z rozbiciem soczewki w oku i wydobyciem jej w kawałkach. A to sprawia, że zabieg staje się o wiele trudniejszy i znacznie bardziej inwazyjny dla oka.

Mamy nadzieję, że wnioski, do których teraz doszli polscy eksperci podczas spotkania w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok. Lepsze życie”, przyczynią się do dobrej zmiany. 

http://www.rynekseniora.pl/…/eksperci_wczesne_usuniecie_zac…

 

Wczesne usunięcie zaćmy

Nie należy zwlekać z operacją zaćmy, im wcześniej się ją wykona, tym jest ona bezpieczniejsza i korzystniejsza dla pacjenta - przekonywali w czwartek (22 czerwca) eksperci podczas spotkania prasowego w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji rozpoczęcia ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Lepszy wzrok, lepsze życie", która ma poprawić wiedzę na temat zaćmy, a także wykazać, że jej leczenie ma ogromny wpływ na jakość życia pacjentów, będących najczęściej po 60. roku życia.

Zbyt późne leczenie chirurgiczne
Z danych GUS wynika, że w naszym kraju w 2014 r. prawie 800 tys. osób miało zaćmę. Jednak aż 60 proc. Polaków po sześćdziesiątce nie ma żadnej wiedzy na jej temat - wynika z badań przeprowadzonych w związku z kampanią w styczniu 2017 r. w 12 krajach Europy, w tym również w Polsce, a także Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Psycholog zdrowia Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie Mateusz Banaszkiewicz powiedział, że największym mitem wykazanym w tych badaniach jest to, że zaćmy nie operuje się do czasu aż ona "dojrzeje", czyli jest już w stadium zaawansowanym.

Chirurg okulista dr Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przyznał, że również część lekarzy zbyt późno kieruje pacjentów na operację zaćmy. - Odpowiednio wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego, co również skraca czas rekonwalescencji oraz powrót do aktywnego życia - podkreślił.

Specjalista nie potrafił jednak powiedział jak duży odsetek pacjentów z tą chorobą w naszym kraju zbyt późno kwalifikowanych jest do operacji. Powiedział jedynie, że zdarza się to częściej niż w wielu innych krajach, w których leczenie "zaćmy dojrzałej" jest już ewenementem.

Rynekseniora.pl