Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców w ramach programu Blue Mountains Eye Study (BMES) ukierunkowanego na rozpoznanie zagrożeń utraty wzroku u starszych mieszkańców kontynentu, wykazały , że zaćma ma znaczący wpływ na długość naszego życia.
U chorych, którzy poddali się zabiegowi usunięcia zaćmy zaraz po jej wykryciu, aż o 40% wzrosło prawdopodobieństwo, że w sposób aktywny dożyją sędziwego wieku.
Po zabiegu wyraźnie poprawia się kondycja psychiczna i fizyczna pacjentów. Ludzie stają się bardziej aktywni, lepiej śpią. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i ataków serca.
Wyniki tych badań nie zaskoczyły lekarzy z kliniki NeoVize. Od wielu lat obserwują pozytywne zmiany, jakie następują u pacjentów zaraz po zabiegu.
- Trudno nie zauważyć, jak wielki wpływ na ogólną kondycję organizmu ma choroba taka jak zaćma. Powoduje, że wolno acz systematycznie chorzy wycofują się z życia i wszelkich form jego aktywności. Nierzadko pojawiają się symptomy depresji – mówi chirurg-okulista, dr Lubomir Tovarek. – Znamienne jest to, jak radykalnie zmienia się samopoczucia pacjentów po zabiegu. W konsekwencji ulega też zmianie ich styl życia przejawiający się - choćby w tak ważnej w każdym wieku - aktywności fizycznej. Ludzie wracają do jeżdżenia na rowerach czy chodzenia na spacery. Wyniki badań wskazują również na jeszcze jeden, nie do przecenienia objaw uboczny usunięcia zaćmy , a mianowicie wyraźną poprawę pracy mózgu.