Każdy z pacjentów Kliniki NeoVIze w czeskim Cieszynie to ciekawa historia, począwszy od diagnozy aż do miejsca na długiej liście oczekujących na usunięcia zaćmy w Polsce. Tylko puenta jest taka sama – w końcu wszyscy zrezygnowali ze „stania” w kilkuletniej kolejce i przyjechali do czeskiego Cieszynie, gdzie nie tylko termin operacji starano się dostosować do ich możliwości i kalendarza, ale też w standardzie wszczepiono im jednoogniskową soczewką wewnątrzgałkową Acrysof Natural z żółtym filtrem chroniącym siatkówkę renomowanej amerykańskiej firmy Alcon.
Refundacja kosztów leczenia za granicą to efekt "dyrektywy transgranicznej", która umożliwia zwrot kosztów leczenia poza Polską. Przypomnijmy też, że na wykonanie takiego zabiegu w trybie ambulatoryjnym nie jest wymagana żadna zgoda NFZ. Wystarczy, że lekarz rodzinny wystawi nam skierowanie do lekarza okulisty. Z tym skierowaniem przyjeżdżamy do NeoVize.
Rodzina przeciw zaćmie
- Od wielu lata zmagam się z chorobą siatkówki. Tak długo, jak z lewym okiem wszystko wydawało się być w porządku w miarę normalnie funkcjonowałam. Wiecie Państwo obowiązków nikomu z nas nie zbywa, nie można ot po prostu usiąść i powiedzieć nie dam rady – wspomina Natalia Wyrobiec z Jastrzębia - Zdroju. – W październiku ubiegłego roku okazało się, że mam zaawansowaną zaćmę, Miałam szczęście – podkreśla.– W szpitalu wzięli pod uwagę chorobę siatkówki w drugim oku i wyznaczyli bardzo szybki termin zabiegu już w 2017 roku. Rozumiecie państwo, co to znaczy? Przez 3 lata, z tygodnia na tydzień widzieć mniej w gęstniejącej mgle - kończy.
Według specjalistycznego portalu „Świat Przychodni” czas oczekiwania w kolejce w Jastrzębiu - Zdroju wynosi od 1026 do ponad 4000 dni. To oznacza, że część pacjentów pozbędzie się zaćmy dopiero w 2026 roku.
W styczniu okazało się, że zaćma postępuje bardzo szybko. – Cała rodzina zmobilizowała się żeby mi pomóc. Córka dowiedziała się, że mogłabym praktycznie bez czekania, zoperować oko w czeskiej klinice NeoVize i potem wystąpić do NFZ o refundacje – pani Natalia na chwilę przerywa. – Bez kolejki, bez znajomości, praktycznie od ręki – nie to nie mogło być prawdziwe. Myślałam, że takie rzeczy się nie zdarzają – powtarza. – Dlatego za weryfikowanie tych informacji wziął się mąż. Proszę państwa, po kilku dniach byłam pewne, że z radości sam podda się tej operacji i to pomimo tego, że nie ma zaćmy – uśmiecha się.
10 dni, zamiast 3 lat
Piotr Wyrobiec najpierw znalazł klinikę na Facebooku, a potem „na lewo wywrócił” ich stronę internetową. – Byliśmy pod wrażeniem, jak wszystko dokładnie jest opisane i wytłumaczone. Że cennik przejrzysty i bez ukrytych opcji z gwiazdką – wspomina pacjentka NeoVize. – Wreszcie 31 marca pojechałam na wizytę lekarską. Po badaniach kilka minut szczypałam się w dłoń. Biorąc pod uwagę chorobę siatkówki w drugim oku zaproponowano mi ekspresowy termin zabiegu. Proszę Państwa – oni mnie przeprosili, że będę musiała poczekać aż 10 dni. Już nie wspomnę, że wszyscy mówią po polsku, że w czasie każdego badania dokładnie wyjaśniają, po co jest robione i do czego jest potrzebne. Z taką serdecznością i troską rzadko można się spotkać. A co samego zabiegu to zaświadczam, ze nic nie boli. Nie minął jeszcze miesiąc a ja cieszę się mogąc wreszcie przeczytać sms-y od córki. Niestety widzę też, że okna wymagają umycia – dodaje poważniej.
Zaraz po zabiegu – pan Piotr poszedł do szpitala, aby wypisać żonę z kolejki. – Najlepsze było potem, jak już opowiedziałem, co i dlaczego, pani w recepcji poprosiła mnie o kontakt do NeoVize, bo jej matka musi czekać na operację jeszcze kilka lat i też by chciała ją przyśpieszyć. No to dałem numer telefonu. I nadal daję różnym znajomym, bo szkoda życia na zaćmę – wyraźnie zadowolony mówi Piotr Wyrobiec
Czas na drugi tysiąc
Pierwszy z ponad tysiąca dotychczasowych pacjentów przyjechał do Kliniki NeoVize w Czeskim Cieszynie z Tychów. Był koniec października 2013 roku. Najmłodszy z przebadanych miał 35 lat, najstarszy równo 50 lat więcej. Placówka wchodzi w skład czesko-słowackiej sieci klinik, która dysponuje ośrodkami w Pradze, Bratysławie i Brnie. W ramach wewnętrznego podziału realizowanej opieki medycznej Cieszyn specjalizuje się w zabiegach usunięcia zaćmy, leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej AMD oraz profilaktyce jaskry. Pacjenci z innymi schorzeniami po wstępnej diagnozie kierowani są do Brna.
Pacjenci Kliniki Okulistycznej Neovize spotykają się na Facebooku, gdzie tworzą sympatyczną społeczność, która nie tylko na bieżąco informuje się o nowych „wzrokowych wrażeniach”, ale i zachęca innych do „wzięcia zaćmy” we własne ręce.
Decydując się na skorzystania z usług czeskich okulistów pamiętaj, że NFZ zwróci ci maksymalnie tyle, ile za dany zabieg płaci polskim placówkom. W najpopularniejszym przypadku – tj. za usunięcie zaćmy niepowikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki NFZ zwróci maksymalnie 2.200 zł. W cieszyńskiej Klinice Okulistycznej NeoVize każdy pacjent otrzymuje komplet dokumentów niezbędnych do przedstawienia w NFZ. Potem wystarczy już tylko, aby wypełnił wniosek o zwrot i dostarczył do placówki NFZ komplet dokumentów. Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy wynosi od 2 miesięcy.